Kalenteri

20. marraskuu, klo: 14:00

Ali & Alpo ja keskustelutilaisuusKulttuurikeskus Stoa, Helsinki. Liput: lippu.fi

22. marraskuu, klo: 19:00

Ali & Alpo ja FUGA Kulttuurikeskus Stoa, Helsinki. Liput: lippu.fi

24. marraskuu, klo: 19:00

VELJET  ja DeepKulttuurikeskus Stoa, Helsinki. Liput: lippu.fi

25. marraskuu, klo: 19:00

VELJET ja Ali & Alpo – Kulttuurikeskus Stoa, Helsinki. Liput: lippu.fi

26. marraskuu, klo: 15:00

VELJET  ja DeepKulttuurikeskus Stoa, Helsinki. Liput: lippu.fi


Menneet tapahtumat

2017 / 19. marraskuu, klo: 15:00

FUGA ja VELJET  – Kulttuurikeskus Stoa, Helsinki. Liput: lippu.fi

2017 / 18. marraskuu, klo: 19:00

FUGA (ensi-ilta) ja VELJET  – Kulttuurikeskus Stoa, Helsinki. Liput: lippu.fi

2017 / 16. marraskuu, klo: 19:00

VELJET (ensi-ilta) ja DeepKulttuurikeskus Stoa, Helsinki. Liput: lippu.fi

2017 / 25. lokakuu, klo: 19:00

Ali & Alpo / Eilisen jälkeen, Syktyvkar, Venäjä

2017 / 1. lokakuu, klo: 19:00

Navigatio – Hällä-näyttämö, Tampere

Liput

2017 / 1. lokakuu

Navigatio – NUORI TANSSI 2017 -tapahtuma (päivänäytös, yksityistilaisuus), Tampere

2017 / 22. syyskuu

Aina joku vie – Pietari, Venäjä

2017 / 16. syyskuu, klo: 18:00

Navigatio – Ylivieska

2017 / 10. syyskuu, klo: 19:00

Ali & Alpo – Tehdasfestivaali Manifesti, Turku

Liput

2017 / 12. elokuu

Ali & AlpoHumle Festival, Uusikaarlepyy

2017 / 25. huhtikuu, klo: 19:00

Ali & Alpo (ote teoksesta) – Asiailtamat, Lavaklubi, Kansallisteatteri, Helsinki, www.lavaklubi.fi

2017 / 20. huhtikuu, klo: 19:00

Ali & Alpo – Barker-teatteri, Turku, http://barkerteatteri.fi/joomla/

2017 / 12. huhtikuu, klo: 19:00

Ali & Alpo  – Kulttuurikeskus Caisa, Helsinki, LIPUT: www.lippu.fi, FACEBOOK: www.facebook.com/events/388164291534777/

2017 / 11. huhtikuu, klo: 19:00

Ali & Alpo  – Kulttuurikeskus Caisa, Helsinki, LIPUT: www.lippu.fi, FACEBOOK: www.facebook.com/events/388164291534777/

2017 / 16. maaliskuu, klo: 19:00

Ali & Alpo  – Kulttuurikeskus Caisa, Helsinki, LIPUT: www.lippu.fi, FACEBOOK: www.facebook.com/events/388164291534777/

2017 / 16. maaliskuu, klo: 14:00

Ali & Alpo  – Kulttuurikeskus Caisa, Helsinki, LIPUT: www.lippu.fi, FACEBOOK: www.facebook.com/events/388164291534777/

2017 / 15. maaliskuu, klo: 19:00

Ali & Alpo  (ENSI-ILTA)  Kulttuurikeskus Caisa, Helsinki, LIPUT: www.lippu.fi, FACEBOOK: www.facebook.com/events/388164291534777/

2017 / 18. helmikuu, klo: 19:00

Navigatio & De Una Semilla – Aleksanterin teatteri, Helsinki LIPUT: www.ticketmaster.fi, FACEBOOK: www.facebook.com/events/2019585178268152/

2017 / 18. helmikuu, klo: 15:00

Navigatio & De Una Semilla – Aleksanterin teatteri, Helsinki LIPUT: www.ticketmaster.fi, FACEBOOK: www.facebook.com/events/2019585178268152/

2017 / 16. helmikuu, klo: 19:00

Navigatio & De Una Semilla – Aleksanterin teatteri, Helsinki LIPUT: www.ticketmaster.fi, FACEBOOK: www.facebook.com/events/2019585178268152/

2017 / 3. helmikuu, klo: 19:00

De Una Semilla – Kokkolan Talvitanssit, Kokkola www.kokkolantalvitanssit.fi/de-una-semilla/

2017 / 19. tammikuu

Ali & Alpo – Yksityistilaisuus, Helsinki

2016 / 28. joulukuu – 30. joulukuu

Esityksiä ja työpajoja, Bolomakote International Festival (Bolo’Art), Bobo-Dioulasso, Burkina Faso, https://boloarts.wordpress.com/2015/02/15/festival/

2016 / 27. joulukuu

Työpaja, Ouagadougou, Burkina Faso

2016 / 18. joulukuu – 19. joulukuu

Esityksiä & työpajoja, Syktyvkar, Venäjä

2016 / 15. joulukuu

Esitys & työpaja, Kudymkar, Venäjä

2016 / 13. joulukuu

Esitys & työpaja, Jekaterinburg, Venäjä

2016 / 2. joulukuu

Alpo Aaltokoski Company esiintyy yksityistilaisuudessa.

2016 / 26. marraskuu, klo: 20:00

Aina joku vie (otteita teoksesta). Festival Les Boréales, Caen, Ranska. www.lesboreales.com

2016 / 26. marraskuu, klo: 16:00

Työpaja suomalaisesta tangosta. Festival Les Boréales, Caen, Ranska. www.lesboreales.com

 

2016 / 21. marraskuu

Esitys hyväntekeväisyysillassa pakolaisten hyväksi. Festival Les Boréales, Caen, Ranska. www.lesboreales.com

2016 / 1. lokakuu, klo: 20:00

Jazz&Dance-klubi, Koko Jazz Club, Helsinki

Tanssitaiteilija Alpo Aaltokoski sähköistää ilman lokakuun Jazz&Dance- illassa. Hänen kanssaan improvisoi saksofonisti Pauli Lyytisen johtama nelikko, mukana myös upea Marzi Nyman.

Alpo Aaltokoski, tanssi
Wilma-Emilia Kuosa, tanssi
Pauli Lyytinen, saksofonit, elektroniikka
Marzi Nyman, koskettimet, kitara
Timo Hirvonen, basso
Jussi Lehtonen, rummut

Iltaa emännöi jazztanssija Wilma-Emilia Kuosa

2016 / 16. syyskuu

Aina joku vie – OuDance-festivaali, Oulu

2016 / 7. syyskuu, klo: 19:00

Aina joku vie – Stoa, Helsinki

2016 / 7. syyskuu, klo: 14:00

Aina joku vie – Stoa, Helsinki

2016 / 25. heinäkuu

Aina joku vieTäydenkuun Tanssit -festivaali, Pyhäjärvi

2016 / 17. toukokuu, klo: 20:00

Aina joku vie – Tanssivirtaa Tampereella -festivaali, Tampere

2016 / 13. toukokuu, klo: 19:00

Navigatio, Together – Aleksanterin teatteri, Helsinki

2016 / 12. toukokuu, klo: 19:00

Navigatio, Together – Aleksanterin teatteri, Helsinki

2016 / 7. toukokuu, klo: 19:00

Navigatio, Ninni Poijärvi & Ali Alawad (FIN/IRQ) – Aleksanterin teatteri, Helsinki

2016 / 6. toukokuu, klo: 19:00

Navigatio, Ninni Poijärvi & Ali Alawad (FIN/IRQ) – Aleksanterin teatteri, Helsinki

2016 / 5. toukokuu, klo: 19:00

NavigatioDe Una Semilla (FIN/NCA) – Aleksanterin teatteri, Helsinki

2016 / 4. toukokuu, klo: 19:00

Navigatio, De Una Semilla (FIN/NCA) – Aleksanterin teatteri, Helsinki

2016 / 23. maaliskuu, klo: 19:00

TogetherTanssikuu, Porin Teatteri

2015 / 5. joulukuu, klo: 21:00

DeepSKORO Dance Festival, Skorohod, Pietari, Venäjä

2015 / 23. lokakuu, klo: 12:00

Huominen – Sotku, Kuopio

2015 / 26. syyskuu, klo: 19:15

Aina joku vie – Veturitallit, Kisko-klubi, Tanssin Aika -festivaali, Jyväskylä

2015 / 4. syyskuu, klo: 20:00

Después de Ayer (Eilisen jälkeen) – Festival Internacional de Danza Contemporánea de Bolivia, Cochabamba, Bolivia

2015 / 3. syyskuu, klo: 19:00

OKON FUOKO – Näe minut – Aleksanterin teatteri, Helsinki

2015 / 2. syyskuu, klo: 19:00

OKON FUOKO – Näe minut – Aleksanterin teatteri, Helsinki

2015 / 29. elokuu, klo: 19:00

OKON FUOKO – Näe minut – Aleksanterin teatteri, Helsinki

2015 / 29. elokuu, klo: 15:00

OKON FUOKO – Näe minut – Aleksanterin teatteri, Helsinki

2015 / 28. elokuu, klo: 19:00

OKON FUOKO – Näe minut – Aleksanterin teatteri, Helsinki (ensi-ilta)

2015 / 9. kesäkuu, klo: 19:00

Huominen – Turbiinisali, Kaapeli, Helsinki

2015 / 29. toukokuu, klo: 19:00

Huominen – LéSPACE, Helsinki

2014 / 29. lokakuu, klo: 19:00

Aina Joku Vie – Puristamo, Kaapelitehdas, Helsinki

2014 / 28. lokakuu, klo: 19:00

Aina Joku Vie – Puristamo, Kaapelitehdas, Helsinki

2014 / 27. lokakuu, klo: 19:00

Aina Joku Vie – Puristamo, Kaapelitehdas, Helsinki

2014 / 23. lokakuu, klo: 19:00

Aina Joku Vie – Puristamo, Kaapelitehdas, Helsinki

2014 / 22. lokakuu, klo: 19:00

Aina Joku Vie – Puristamo, Kaapelitehdas, Helsinki

2014 / 16. elokuu, klo: 18:30

Inseparables – Elokuun tango -festivaali, Kaarihalli, Pyhtää

2014 / 6. elokuu, klo: 13:00

Eilisen jälkeen – DRIFT – Dance in Suomenlinna, Myllysali, Helsinki

2014 / 5. elokuu, klo: 13:00

Eilisen jälkeen – DRIFT – Dance in Suomenlinna, Myllysali, Helsinki

2014 / 31. heinäkuu, klo: 17:00

Eilisen jälkeen – DRIFT – Dance in Suomenlinna, Myllysali, Helsinki

2014 / 25. heinäkuu, klo: 21:00

Deep, Together – Teatro Astra, Teatro a Corte -festivaali, Torino, Italia

2014 / 22. heinäkuu, klo: 18:00

Together – Inmet-areena, Täydenkuun tanssit -festivaali, Pyhäsalmi

2014 / 12. kesäkuu, klo: 21:00

Together – Musiikkikeskus, Kamarimusiikkisali, Kuopio Tanssii ja Soi -festivaali

2014 / 5. toukokuu, klo: 19:00

Pyörteitä – Aleksanterin teatteri, Helsinki

2014 / 6. huhtikuu, klo: 15:00

Pyörteitä – Aleksanterin teatteri, Helsinki

2014 / 4. huhtikuu, klo: 19:00

Pyörteitä – Aleksanterin teatteri, Helsinki

2014 / 3. huhtikuu, klo: 19:00

Pyörteitä – Aleksanterin teatteri, Helsinki

2014 / 1. maaliskuu

Despues de Ayer, Inseparables – La Paz, Bolivia

2014 / 28. helmikuu

Despues de Ayer, Inseparables – La Paz, Bolivia

2014 / 26. helmikuu

Despues de Ayer, Inseparables – Cochabamba, Bolivia

2014 / 11. tammikuu

Metamorphosis – Teatro Nacional de Ruben Dario, Managua, Nicaragua

2013 / 21. marraskuu, klo: 19:00

Together – Teatro Bernard-Marie Koltès, Alianza Francesa, Managua, Nicaragua

2013 / 19. marraskuu

Together –  (YKSITYISTILAISUUS) Teatro Nacional Rubén Dario, Managua, Nicaragua

2013 / 9. marraskuu, klo: 19:00

Inseparables – Academia Nicaraguense de la Danza, Managua, Nicaragua

2013 / 8. marraskuu, klo: 19:30

Inseparables – Academia Nicaraguense de la Danza, Managua, Nicaragua

2013 / 7. marraskuu, klo: 15:00

Inseparables – Universidad UNAN, Managua, Nicaragua

2013 / 6. marraskuu, klo: 10:00

Inseparables, Alpo Aaltokosken soolo – Universidad UCAN, Managua, Nicaragua

2013 / 28. syyskuu, klo: 19:00

Together – Tanssin aika -festivaali, Siltasali, Jyväskylän ammattiopisto, Jyväskylä

2013 / 21. heinäkuu, klo: 20:30

Together – Teatro Manuel José Othón, Matehuala, Meksiko

2013 / 20. heinäkuu, klo: 20:30

Together, Taikuri – Teatro de la Paz / XXXIII Lila Lopez International Dance Festival, San Luis Potosi, Meksiko

2013 / 16. toukokuu

Deep – GARAGE Art Space, San Francisco

2013 / 15. toukokuu

Deep – GARAGE Art Space, San Francisco

2013 / 21. huhtikuu, klo: 15:00

Faux  – Mediakeskus Lume, Helsinki

2013 / 20. huhtikuu, klo: 19:00

Faux  – Mediakeskus Lume, Helsinki

2013 / 19. huhtikuu, klo: 19:00

Faux  – Mediakeskus Lume, Helsinki

2013 / 18. huhtikuu, klo: 19:00

Faux  – Mediakeskus Lume, Helsinki

2013 / 17. huhtikuu, klo: 19:00

Faux  – Mediakeskus Lume, Helsinki

2013 / 16. huhtikuu, klo: 10:00

Faux  – Mediakeskus Lume, Helsinki

2013 / 14. huhtikuu, klo: 15:00

Faux – Mediakeskus Lume, Helsinki

2013 / 13. huhtikuu, klo: 19:00

Faux  – Mediakeskus Lume, Helsinki

2013 / 11. huhtikuu, klo: 19:00

Faux – ENSI-ILTA – Mediakeskus Lume, Helsinki

2012 / 18. marraskuu, klo: 15:00

Kancheli-trilogia: Eilisen jälkeen, Huominen, Rukoilijat – Stoa, Itä-Helsingin kulttuurikeskus

2012 / 17. marraskuu, klo: 19:00

Kancheli-trilogia: Eilisen jälkeen, Huominen, Rukoilijat – Stoa, Itä-Helsingin kulttuurikeskus

2012 / 15. marraskuu, klo: 19:00

Kancheli-trilogia: Eilisen jälkeen, Huominen, Rukoilijat – Stoa, Itä-Helsingin kulttuurikeskus

2012 / 10. marraskuu

Deep – Managua, Nicaragua

2012 / 9. marraskuu

Deep – Matagalpa, Nicaragua

2012 / 8. marraskuu

Deep – Leon, Nicaragua

2012 / 3. lokakuu

Together – Alminsali, Suomen Kansallisooppera

2012 / 3. syyskuu

Taikuri  – 5° festival Internacional de Danza Contemporánea of Simon I. Patiño, Bolivia.

2012 / 26. heinäkuu

Taikuri – Täydenkuun tanssit, Pyhäjärvi

2012 / 27. huhtikuu, klo: 19:00

Rukoilijat, samassa illassa soolo Yksi päivä ja yksi yö – Aleksanterin teatteri, Helsinki

2012 / 26. huhtikuu, klo: 19:00

Rukoilijat, samassa illassa soolo Yksi päivä ja yksi yö – Aleksanterin teatteri, Helsinki

2012 / 24. huhtikuu, klo: 19:00

ENSI-ILTA  – Rukoilijat, samassa illassa soolo Yksi päivä ja yksi yö – Aleksanterin teatteri, Helsinki

2012 / 22. huhtikuu, klo: 16:00

Together – Tanssivirtaa nykytanssifestivaali, Tampere

2012 / 23. maaliskuu, klo: 19:00

Pyörteitä – Oulun Musiikkijuhlat, Madetojasali

2012 / 22. maaliskuu, klo: 19:00

Pyörteitä – Oulun Musiikkijuhlat, Madetojasali

2011 / 14. lokakuu, klo: 18:00

Eilisen jälkeen – Pohjanmaa tanssii, Seinäjoen kaupunginteatteri

2011 / 31. elokuu, klo: 19:00

Pyörteitä – Aleksanterin teatteri

2011 / 30. elokuu, klo: 19:00

Pyörteitä –  Aleksanterin teatteri

2011 / 28. elokuu

Pyörteitä – Aleksanterin teatteri (esitykset klo 14.00 ja 18.00)

2011 / 27. elokuu, klo: 19:00

Pyörteitä – Aleksanterin teatteri

2011 / 26. elokuu, klo: 19:00

Pyörteitä – Aleksanterin teatteri

2011 / 25. elokuu, klo: 19:00

Pyörteitä – ENSI-ILTA – Aleksanterin teatteri

2011 / 24. elokuu, klo: 19:00

Pyörteitä – ENNAKKOESITYS – Aleksanterin teatteri

2011 / 26. toukokuu

Tärkeintä on olla – Danz Festival Lëtzebuerg

2011 / 13. huhtikuu, klo: 19:00

Tärkeintä on olla – Itä-Helsingin kulttuurikeskus Stoa

2011 / 12. huhtikuu, klo: 19:00

Tärkeintä on olla – Itä-Helsingin kulttuurikeskus Stoa

2011 / 11. huhtikuu, klo: 19:00

Tärkeintä on olla – Itä-Helsingin kulttuurikeskus Stoa

2011 / 10. huhtikuu, klo: 19:00

Taikuri / samassa illassa Ervi Sirénin koreografia Katu – Itä-Helsingin kulttuurikeskus Stoa

2011 / 9. huhtikuu, klo: 19:00

Taikuri / samassa illassa Ervi Sirénin koreografia Katu – Itä-Helsingin kulttuurikeskus Stoa

2011 / 8. huhtikuu, klo: 19:00

Taikuri / samassa illassa Ervi Sirénin koreografia Katu – Itä-Helsingin kulttuurikeskus Stoa

2011 / 7. huhtikuu, klo: 19:00

Together – Itä-Helsingin kulttuurikeskus Stoa

2011 / 6. huhtikuu, klo: 19:00

Together – Itä-Helsingin kulttuurikeskus Stoa

2011 / 1. maaliskuu, klo: 19:00

Deep – La Paz, Bolivia

2011 / 26. helmikuu, klo: 19:00

Deep – Sucre, Bolivia

2011 / 24. helmikuu, klo: 19:00

Deep – Cochabamba, Bolivia

2010 / 5. joulukuu

Together / samassa illassa duetto Lupauksia – Itä-Helsingin kulttuurikeskus Stoa

2010 / 4. joulukuu

Together / samassa illassa duetto Lupauksia – Itä-Helsingin kulttuurikeskus Stoa

2010 / 3. joulukuu

Together / samassa illassa Kaamos – Itä-Helsingin kulttuurikeskus Stoa

2010 / 2. joulukuu

Together / samassa illassa Kaamos – Itä-Helsingin kulttuurikeskus Stoa

2010 / 1. joulukuu

Together / samassa illassa Kaamos – Itä-Helsingin kulttuurikeskus Stoa

2010 / 13. marraskuu

Together / samassa illassa Elegia – Kulttuuritalo Valve, Oulu

2010 / 12. marraskuu

Together / samassa illassa Elegia – Kulttuuritalo Valve, Oulu

2010 / 11. marraskuu

Together / samassa illassa Elegia – Kulttuuritalo Valve, Oulu

2010 / 10. marraskuu

Together / samassa illassa Elegia – ENSI-ILTA – Kulttuuritalo Valve, Oulu

2010 / 15. lokakuu

Huominen – Kapsäkin KAKS-teatteri, Helsinki

2010 / 14. lokakuu

Huominen – Kapsäkin KAKS-teatteri, Helsinki

2010 / 12. lokakuu

Huominen – Kapsäkin KAKS-teatteri, Helsinki

2010 / 8. lokakuu

Huominen – Kapsäkin KAKS-teatteri, Helsinki

2010 / 6. lokakuu

Huominen, soolo Sinikka Gripenbergille – ENSI-ILTA – Kapsäkin KAKS-teatteri, Helsinki

2010 / 21. syyskuu

Eilisen jälkeen – Kiurusali, Kiuruvesi

2010 / 19. syyskuu

Eilisen jälkeen – Generaattori, Kajaani

2010 / 16. syyskuu

Eilisen jälkeen – Oamk-näyttämö, Oulu

2010 / 6. elokuu – 15. elokuu

Eilisen jälkeen – 6., 8., 9., 12., 13., 15.8. – klo 12 ja 15  – Suomenlinna, Myllysali

2010 / 28. heinäkuu

Tärkeintä on olla – Inmet-areena, Full Moon Dance Festival

2010 / 1. kesäkuu

Taikuri – MODAFE 2010, Daehangno Arts Center, Soul, Korea

2010 / 28. maaliskuu, klo: 19:00

One Day – Porin kaupunginteatteri